Otaku w Gazecie

W GW przed tygodniem ukazał się interesujący artykuł na temat Otaku – japońskiego dekadenta zafascynowanego kulturą popularną: J. Bator, Dzień świra po japońsku, “Gazeta Wyborcza – Duży Format”, 16.05.2006.
Podsumowanie warte przytoczenia: [...] jeśli spojrzeć na świat otaku bez poszukiwania egzotycznych sensacji, można uznać go za lokalny przejaw ogólnego trendu opisanego w “Cząstkach elementarnych” Michela Houellebecqa. Japonia nie jest obcą planetą, lecz częścią globalnej wioski i dlatego jakaś część pasji i dziwactw otaku może wydać nam się swojska. Infantylizujący efekt konsumeryzmu, relacje międzyludzkie zapośredniczone przez technologię lub nawet ograniczone do wirtualnych “randek”, kompulsywne kupowanie rzeczy i gromadzenie informacji w naszych ukochanych komputerkach – przecież znamy to na co dzień. Spacerując po Akihabarze, myślę sobie, że japońscy otaku są prawdopodobnie jednymi z wielu przedstawicieli hiperindywidualizmu w hiperrzeczywistości, która nas coraz szczelniej otacza.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>